Komiks jako świetna czytelnicza alternatywa

 Komiksy wkroczyły do popkultury XXI wieku z przytupem. Wcześniej kojarzone głównie z amerykańską kulturą, nie były tak rozpropagowane na terenie Europy jak dzisiaj. W oparciu o nie powstało wiele nowych gatunków, jak chociażby powieść graficzna, która przedstawia różnorodne tematy w bardziej dojrzały i poważny sposób obrazując je przy tym określonymi rysunkami. Zarówno młodzi jak i starsi czytelnicy prędko docenili możliwości jakie dają komiksy. Poza czystą rozrywką czerpać z nich możemy wartości edukujące (równie chętnie wydawane są powieści graficzne dla dzieci pomagające im zmagać się z kwestią dojrzewania czy problemów rodzinnych. Coraz częściej pojawiają się też produkty komiksowe będące formą reportażu czy też biografii. Ta zmiana konwencji przyciągnąć ma nowe rzesze zainteresowanych.

Klasyka nadal górą

Mimo szerokich zmian w świecie komiksu trzeba przyznać, iż klasyczna forma wciąż ma się co najmniej nieźle. Komiksy takie jak: Spider-Man, X-Man czy Wonder Woman nadal podbijają serca dzisiejszych czytelników. Szczególnie ta ostatnia seria ma się ostatnio coraz lepiej. Na jej postawie wyprodukowany został film kinowy, który przyciągnął do multipleksów miliony widzów. Wonder Woman jest pierwszą żeńską super-bohaterką, która zyskała tak ogromną popularność – już po pierwszych wydaniach. Postać ta ukrywa się pod imieniem Diany Prince, która to stanowić ma jej fałszywą i ludzką tożsamość. Wonder Woman należy bowiem do plemienia Amazonek o ogromnych i zróżnicowanych umiejętnościach. 

Historia bez końca

Komiksy sygnowane tytułem Wonder Woman wydawane są z przerwami od 1941 roku. Mimo tego, wciąż istnieje potrzeba na tę bohaterkę i jej przygody wymyślane są na nowo. Dzisiaj stanowi jeden z pierwszych symboli feminizmu i walki o równouprawnienie kobiet. Poza tym utożsamiana jest z niezłomną wojowniczką, która poradzi sobie z wszelkimi przeciwnościami losu. Należy wspomnieć, iż Diana Prince występowała gościnnie w wielu serialach animowanych, telewizyjnych, a także w grach komputerowych, w których występowały postacie ze stajni DC Comics. 

Wonder Woman to:

  • wieloletnia seria komiksowa
  • jej początki sięgają lat 40 XX wieku i charakter ten wykreowany został przez Marstona, cenionego psychologa tamtego okresu
  • fikcyjna superbohaterka, która początkowo miała być odpowiedzią na Supermana
  • w dużej mierze inspirowana jest mitologią grecką, jednak na przełomie lat postać ta bardzo ewoluowała
  • zeszyty skierowane są do różnorodnej grupy czytelników: dorosłych jak i młodzieży
  • w oparciu o historie komiksowe powstał film kinowy, który dostał już oficjalną zapowiedź kontynuacji
  • pierwsza komiksowa żeńska postać, która zyskała tak ogromną popularność

Categories: Książki

Tags: , ,