„13 powodów” – czyli jak umiera mit samobójstwa jako tematu „tabu”

Żyjemy w świecie, który widział już chyba wszystko. Żyjemy wśród ludzi, którzy często nie mają już żadnych hamulców. Mimo to, w tym właśnie świecie, wśród tych właśnie ludzi, samobójstwo ciągle jeszcze zdaje się być tematem, którego unikamy. Niechętnie podejmujemy dyskusję o samobójstwach, o ich motywach. Samobójstwo jest bowiem zawsze czynem, za którym kryją się często naprawdę przerażające, mrożące krew w żyłach ludzkie dramaty. Zazwyczaj poznanie historii osoby, która postanowiła odebrać sobie życie sprawia, że usprawiedliwiamy jej czyn, zaczynamy jej współczuć i rozumieć jej decyzję. Zawsze jednak znajdą się ludzie, dla których taka postawa jest zupełnie niezrozumiała. Ilu ludzi żyje na naszej planecie, tyle zapewne poznać można opinii na temat samobójstwa i między innymi ten problem stanowi jeden z głównych wątków powieści Jaya Ashera pod tytułem „13 powodów„.

Hannah Baker –  czyli głos samobójczyni z zaświatów

Pewnego całkiem normalnego dnia, Clay Jensen – typowy, amerykański licealista, wraca po lekcjach do domu. W tym momencie ta banalna sytuacja, przestaje być banalna. Gdy Clay dociera do domu, pod jego drzwiami znajduje pudełko, a w nim trzynaście kaset magnetofonowych. Zaintrygowany Clay jeszcze tego wieczoru postanawia odsłuchać taśmy. Ta decyzja zmienia życie jego i wielu innych osób na zawsze. Kasety bowiem nagrała i pozostawiła swoim kolegom i koleżankom niejaka Hannah Baker – przyjaciółka Claya, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Trzynaście taśm okazuje się być swoistą spowiedzią dziewczyny, relacją z jej życia. Kasety są jednak przede wszystkim zbiorem trzynastu powodów, które doprowadziły Hannah do targnięcia się na swoje życie. Każda kaseta poświęcona jest jednej osobie z otoczenia Hannan. Każda z tych osób przyczyniła się do jej śmierci. Jedną z tych osób jest również Clay Jensen, który początkowo nie ma bladego pojęcia, w jaki sposób mógł doprowadzić Hannah do samobójstwa. Jednak odsłuchując jedną kasetę za drugą, Clay odkrywa, że otaczająca go rzeczywistość jest tak naprawdę jedną wielką grą pozorów, która skrywa całe mnóstwo ludzkich tragedii i cierpienia. 

Jay Asher – czyli osoba, która zmieniła nasze postrzeganie samobójstwa 

Autor bestsellerowych „13 powodów” porusza w swojej powieści temat niełatwy, bardzo kontrowersyjny i wywołujący wiele emocji. Asher rozpatruje go jednak po mistrzowsku, analizując wiele punktów widzenia i opinii. Dzięki „13 powodom”, temat samobójstwa stał się dla wielu osób zdecydowanie mniej odległy. Co więcej, Jay Asher na kartkach swojej powieści decyduje się również na poruszenie wielu innych, bardzo ważnych zwłaszcza dla młodych ludzi tematów takich jak: nękanie psychiczne i fizyczne w szkole i poza nią, molestowanie seksualne, różnego rodzaju uzależnienia. Wielki, międzynarodowy sukces „13 powodów” sprawił, że serialową ekranizację tej powieści możemy już od dawna oglądać w serwisie Netflix.